Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie
 
 

ZESPÓŁ SZKÓŁ KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W KROŚNIE


  Wycieczka klas pierwszych🚶‍♀️🚶‍♂️🫂🚌
  dodany przez Karolina Krężałek dnia 2023-10-18
   
  2023Oct2312183827210100.jpg

  17 października miała miejsce wycieczka szkolna do Szymbarku, Muszyny i Krynicy Zdroju.
  Celem wycieczki było poznanie walorów przyrodniczych ziemi sądeckiej, zwiedzenie muzeum - kasztelu w stylu renesansowym oraz integracja międzyklasowa.
   
   
  Liczną grupą 47 osób o 7:30 wyruszyliśmy z Krosna. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie, Panie Monika Jagieła i Karolina krężałek oraz nasza Pani przewodnik Dorota Bałuka.
  Pierwszym etapem naszej wyprawy był Szymbark, miejscowość położona w rejonie Gorlic. Zwiedziliśmy tam renesansowy kasztel, który jest czołowym przykładem kasztelu polskiego i stanowi zapomnianą perłę architektury renesansowej. Jest to dwór obronny z I połowy XVI w., dawna siedziba Gładyszów herbu Gryf, którzy otrzymali okolice Szymbarku od Króla Kazimierza Wielkiego.
   

   

  Budynek zbudowany z kamienia i cegły, posiada trzy kondygnacje: piwnicę, parter o piętro. W XVI w. pełnił funkcję reprezentacyjną, mieszkalną i obronną. Przez Gładyszów zamieszkiwany był do końca XVIII w., a następnie przeszedł w ręce kolejnych rodów. W XIX w. mieściła się tam gorzelnia, magazyn zbożowy, kuchnia dla czeladzi oraz kurnik. Obiekt stanowił też rodzaj lamusa, w którym przechowywano niepotrzebne rzeczy. Od 2011 roku mieści się tam Ośrodek Konferencyjno-Wystawniczy.
   
  Kolejnym etapem naszej podróży była Muszyna, urocze miasto w powiecie sądeckim. Zwiedzanie Muszyny rozpoczęliśmy od Ogrodów Sensorycznych, czyli Ogrodów Zmysłów. Miejsce to jest przepięknie zagospodarowane i służy nie tylko do odpoczynku, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych i edukacyjnych. Zaprojektowane jest tak, aby zintensyfikowany sposób oddziaływać na nasze zmysły. Podzielony jest na osiem stref: Strefa zdrowia, Strefa zapachu, Strefa dźwięku, Strefa zapachu i dotyku, Strefa Smaku, Strefa wzroku, Strefa Afrodyty i Strefa baśni i legend o Muszynie. Ogrody Sensoryczne w Muszynie, to miejsce sprzyjające relaksowi, pełne ciszy i spokoju.
   

   Uwieńczeniem pobytu w Muszynie było zwiedzenie ruin średniowiecznego zamku- baszty, zbudowanego za czasów Kazimierza Wielkiego. Zamek warowny pełnił wówczas funkcję obronną, a także nadzorował wpływ przewozów towarów oraz stanowią komorę celną. Do naszych czasów przetrwały jedynie fragmenty murów i wieży. Obecnie, po odbudowie w latach 2020-202 zamek stał się jedną z największych atrakcji w rejonie, gdzie można zwiedzić pomieszczenia zamkowe, dziedziniec, basztę z wieżą, platformę widokową. Jest to bardzo ciekawy obiekt architektury średniowiecznej, warty zwiedzenia.

   
  Ostatnim etapem naszej wycieczki był spacer po uzdrowiskowym miasteczku - Krynicy Zdroju. W miejscu tym przeszliśmy deptakiem, odwiedziliśmy pijalnie wód oraz muszlę koncertową.
  Zwieńczeniem naszej wycieczki miało być ognisko, jednak obszerny program wycieczki nie pozwolił nam na tę formę wypoczynku. Onisko międzyklasowe zostanie zorganizowane w innym terminie.
  O godzinie 18:00 zmęczeni, ale zadowoleni, pełni wrażeń i w pełni zintegrowani wróciliśmy do Krosna.
  Z utęsknieniem czekamy na kolejną wspólną wycieczkę.
   

   Karolina Krężałek

   wychowawca klasy I TFiM

   

  Galeria zdjęc >>>


         
         


           

  Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

  38-400 Krosno, ul. Księdza Piotra Skargi 1

  tel: 13-43-688-21, fax.13-43-224-73

  email: zespol@cku.krosno.pl

   

   

  Copyright © ZSKU Krosno 2022

   

   

  Kursy językowe

  Edoo - neutralne