Narodowe Święto Niepodległości to dla wszystkich Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W 1918 r., po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
W ramach obchodów 106. rocznicy Święta Niepodległości, 8 listopada 2024 r., w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, której mottem przewodnim uczyniono hasło: „Niepodległość znaczy wolność, słowo najpiękniejsze!”
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Program artystyczny, przedstawiony przez uczniów wszystkich klas technikum, przybliżył zgromadzonej widowni przepełnioną bólem i cierpieniem historię Polski od I rozbioru w 1772 r. do odzyskania niepodległości w 1918 r. Występ miał formę montażu słowno-muzycznego, na który złożyły się patriotyczne wiesze, pieśni i piosenki, przeplatane wymowną narracją oraz improwizowanymi scenkami teatralnymi. Krótkie scenki ukazywały m.in. sceny pożegnania i powitania żołnierzy – synów i mężów, idących na wojnę i z niej szczęśliwie powracających z matkami i żonami oraz odczytywane listy żołnierza legionisty – ojca od córki oraz tęskniącej żony od męża. Rangę i charakter uroczystości dopełnił poczet sztandarowy ze sztandarem szkoły. Występ szkolnych artystów wzbudził w odbiorcach wiele pozytywnych wrażeń, przemyśleń…
Aktorzy biorący udział w uroczystości:
Żołnierze: Alan Pucykowicz (kl. IV), Konrad Chudziński i Paweł Jamróz (kl. III G).
Kobiety (żony i matki: Julia Węgrzyn i Lena Kasprzyk (kl. I ), Emilia Pastyrzak (kl. V).
Harcerki: Natalia Pacek (kl. IV), Patrycja Sopata (kl. I).
Prowadzący: Diana Zajchowska (kl. II F) i Jakub Giera (kl. V).
Zaborcy: Konrad Chudziński i Paweł Jamróz (kl. III G), Kacper Długosz (kl. II G).
Chór: Emilia Suwała, Milena Sidor, Wiktoria Klisiewicz, Alicja Ziemba (kl. I) oraz wszyscy występujący.
Nagłośnienie: Damian Kiełtyka (kl. III G.).
Poczet sztandarowy: Szymon Radkowski (kl. II G), Alicja Szyszlak i Julita Targowska (kl. III F).
Scenariusz opracowała i akademię przygotowała p. Karolina Krężałek.
Niniejsza akademia miała nie tylko przypomnieć o tragicznych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapach Europy i świata, a rozdarta i zniewolona walczyła o wolność do ostatniej kropli krwi, ale także oddać hołd naszym Ojcom Niepodległości, którym zawdzięczamy własne państwo. Ważnym przesłaniem wydarzenia było także uświadomienie młodym ludziom, że NIEPODLEGŁOŚĆ i WOLNOŚĆ zostały nam-Polakom dane w darze, wywalczone krwią i blizną naszych przodków. Dlatego tak ważne jest, aby każdy Polak pamiętał o tym wielkim i pięknym darze WOLNOŚCI, pielęgnował w sobie miłość do Ojczyzny i przekazywał ją następnym pokoleniom. „Wolności bowiem nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego” (Jan Paweł II).
Serdecznie dziękuję wszystkim moim Artystom za profesjonalne podejście do organizacji uroczystości: długie godziny prób, wyuczone na pamięć role, ochoczo śpiewane pieśni, odważnie odgrywane scenki. Dziękuję także za pomoc w postaci: organizacji nagłośnienia, przygotowania dekoracji, dbania o porządek w klasach, gdzie odbywały się próby oraz organizacji strojów i potrzebnego sprzętu.
Moi Drodzy! To dzięki Waszemu poświęceniu i odpowiedzialności szkolne obchody Święta Niepodległości przybrały tak uroczystą formę i stały się ważnym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej. Dziękuję!
Galeria zdjęć z akademii upamiętniającej 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
(fot. Julia Fiega, Wiktor Kucharzyk)